В България засега изглежда има само едно семейство, което отглежда реколтата си според принципите на биодинамичното земеделие. Това са Мария и Димитър Стоянови, които през 1998 г. наследяват от родителите си 3,5 декара земеделска земя в землището на село Бачково и започват да отглеждат плодове, зеленчуци и грозде, следвайки правилата на биодинамичното земеделие. Днес средногодишното им производство е около 600 кг. зеленчуци, 1500 кг. плодове и 1200 кг. грозде. Една трета от продукцията си предават, а останалото ползват за собствени нужди. Произвеждат компоти, сладка, конфитюри, лютеница, ракия (под името „джинджифирка“) и вино от сертифицирани биологични плодове и зеленчуци.
––––
Какво е хубавата храна?
Това е определение за външния вид на храната, което не показва качеството. Здравословна храна е нужното определение – екологически чиста,
произведена по биологичен начин.
Кои са най-разпространените заблуди в България, свързани с храненето?
Че качеството на храната се определя от количеството на месото в нея и от нейния външен вид – лъскави и дебели плодове, но пълни с нитрати.
Че режимът на хранене няма значение.
Какво е здравословно хранене за вас?
Използване на храни и продукти произведени по биологичен метод и по възможност в района в който живеем.
Трудно ли е да бъдеш земеделец?
В момента да! Но при добро желание и работа с много любов е възможно за всеки човек. Нужно е обучение на всички.
Коя книга/блог за хранене бихте препоръчали?
Малахов, Дънов, Пол Брег, Рудолф Щайнер, проф. Виши. Трябва да храним и тялото и душата.
Как и защо решихте да започнете да се занимавате с биодинамично земеделие?
Първата искра беше запалена на един семинар, проведен в с. Павелско, община Чепеларе от екип на Агроекологичния център към бившия ВСН гр. Пловдив, ръководен от професор Стойчо Каров. През 1998 г. поканих екипа в с. Бачково, където бях кмет. От двудневния семинар и личните контакти с проф. Каров ми стана ясно, че това е бъдещето на земеделието. Вероятно във всеки човек има заложен някакъв огън и е нужна искра за да го запали. Затова голям тласък ми бе даден и от опита, който бях натрупал като учител в областта на екологията и опазването на околната среда.
Биодинамичното земеделие е една от малкото човешки дейности, които зачитат природните закони, пазят и увеличават биологичното разнообразие и чистотата на земеделската земя – земята, която ни храни. При тази дейност, човек намира своето истинско място на партньор на съдружник с растенията и животните. Това не е само дейност, а специфичен начин на живот заедно с растенията и животните във фермата.
Тези хора къде предлагат продукцията си за продан? Нали все пак една трета я продават.
Осве това щом само те „отглеждат реколтата си според принципите на биодинамичното земеделие“, колко био са зеленчуците в био магазините, които пишат, че се снабдяват от моравско село??
Мина, има разлика между био земеделие и биодинамично земеделие (като втория вариант е много по-добър, разбира се). Зеленчуците на Моравско село са си био, но доколкото знам не са отглеждани, следвайки принципите за биодинамичност. М/у другото, чичо Митко е страхотен лектор, ако дойдеш на форума няма да съжаляваш. А продукцията си я реализират повече директно 🙂
Priatno mi da nameria takiva hora NET-a; Zanimavam se c vinaroproizbodstvo ot 8 godini v France. Ot 5 godini v BIO i ot 2 godini v Biodynamie. Nadiavam se che foryma shte ima vse poveceh ychastnitci i hora koito razbirat i integrirat tazi istinska stapka kam krehkoto badeshte na selskoto stopanstvo.
G-n Stoianov, moite nai iskreni yvajenia za vasheto yvajenie kam prirodata.
s Yvajenie Nenko DUNEV