През 1977г., Евгений завършва в бившия ВИИ „Карл Маркс” висше икономическо образование, специалност „Икономика на транспорта”, но любовта му планините и природата отрежда по-различен път. Като планинар, алпинист, планински водач и пътешественик, той кръстосва не само България, но и голяма част от Балканите, Европа, Азия, Африка и Южна Америка. През 1992г. става един от първите 5 дипломирани професионални планински водачи в България и оттогава неизменно практикува любимата си професия. Три години по-късно, Евгений ръководи филмова експедиция, която заснема едни от най-хубавите български документални филми на хималайска тематика. Някои от по-известните върхове, които е изкачил като планински водач или алпинист са Килиманджаро, 5895м, Африка, пик Корженевска, 7105м, в Памир и Монблан, 4810м, в Алпите.
. . .
Аз и планината …
Като пионерче, преди мнооооооого години, бях на лагер на летовище Паниците, над Калофер, и готвачът на лагера, стар планинар, качваше всяка смяна на Ботев връх, 2376м – първенец на Стара планина. Качи ни и нас и оттогава „превъртях“…
Какво е хубавото на планината ?
Много философски въпрос. Планината е любов! А върви обясни защо обичаш нещо или някого – със сигурност ще изредиш някое и друго качество, но най-важното си остава тръпката, която е в теб, и която трудно се обяснява.
Две места от българските планини, които всеки задължително трябва да посети са …
Ще ме извините, но не мога да се огранича само с две.
1. Района на хижа Рай с Райските скали, Райското пръскало, Южния Джендем в Стара планина, под връх Ботев. Не случайно „рай“ се повтаря толкова пъти.
2. Мальовишката долина в Рила.
3. Връх Мусала – първенецът на Рила, България и Балканите.
4. Циркуса на 7-те Рилски езера в Рила.
5. Тевното езеро в Пирин.
Препоръчайте ни добро четиво за хора, които се интересуват от планинарство.
Сещам се за няколко сайта: BG Trekking – това е сайтът на нашата фирма, Summitpost – за цял свят, Планинската спасителна служба и един за Хималаите –Everestnews, и последно моят блог: trekking.blog.bg
Ето и някои култови заглавия: „Планини и хора“, Стефан Попов – философия на планинарството. „Върхове“, Сандю Бешев – летопис на българския алпинизъм; „Водач на свръзка“ и „Голямата цепнатина“, Роже Фризон Рош – това класика в жанра; „Докосване до пустотата„ с едноименния филм, обявен за най-добър планинарски филм за всички времена.
За какво ще ни разкажете на Миксер Планина?
За моето пристрастяване към планината, за това с което се занимавам като професионален планински водач, за опазването на планинската природа. Дано ми стигне времето 🙂