Въпреки че общините в България демонстрират активност и ангажираност по отношение на климата, цялостното изпълнение на общински енергийни и климатични програми все още е рядкост.
Новият сезон на „На градус“ – подкаст на „Горичка“ и групата „Анонимните климатици“ вече се излъчва в съвместно партньорство с Dir.bg, като част от платформата ни за диалог, идеи, търсене и намиране на зелени решения Green transition. Във всеки епизод основателят на „Горичка“ Маги Малеева и водещи експерти повдигат и дискутират важни за всички нас теми, свързани с климатичните промени.
Какви са предизвикателствата на бъдещето, какво трябва да се направи и какви са стъпките, с които всеки от нас може да помогне в борбата с климатичните промени – това са основните въпроси в подкаста. А те допълват водещата тема на Dir.bg и Green transition – Зеленият преход, който вече създава нови възможности за просперитет, за устойчива трансформация и модернизация на икономиките в ЕС, за повишаване на конкурентоспособността и на доходите на гражданите.
Градовете са дом на над половината от световното население, консумират повече от две трети от енергията и са отговорни за над 70% от глобалните емисии на CO 2. Съответно местните власти са отговорни за над две трети от публичните инвестиции и в много случаи са пряко ангажирани с предоставяне на социални услуги за техните жители. А проектите, свързани с климата и енергията, не само спестяват разходи и ограничават щетите от екстремни
климатични явления, но и предоставят един от малкото източници за инвестиции в подобрена градска среда и качество на живот.
Гост днес в „На градус“ е д-р Драгомир Цанев, изпълнителен директор на Центъра за енергийна ефективност ЕнЕфект и упълномощен представител на Общинската мрежа за енергийна ефективност ЕкоЕнергия. Драгомир е член на експертната група на ИКЕ на ООН по енергийна ефективност и на научния борд на Международна конференция „Пасивна къща“.
В 9-ия епизод от „На Градус“ Драгомир разказва как се адаптират българските градове към климатичните промени и кои митове по отношение на енергийната ефективност в жилищния сектор все още диктуват строителните решения в жилищния сектор.