След броени дни в София започва най-голямото събитие, свързано с науката за климата.
България ще бъде домакин на 61-вата сесия на Междуправителствения панел по изменение на климата (IPCC), която ще се проведе в периода от 26 юли до 2 август 2024 г. в София.
Посрещайки близо 500 делегати от 150 държави, 61-вата сесия на IPCC в София ще постави стратегическата основа на Седмия цикъл на проучване, в който учени от целия свят ще изготвят оценки и анализи за актуалното състояние на климата и необходимите специфични действия за ограничаване на емисиите и адаптация към неблагоприятните въздействия. Този цикъл на работа се очаква да завърши през 2029 г.
Съпътстващи събития:
На 31 юли 2024 г. (ср), ще се проведе дискусия на тема „Защо е важно научните съвети за климата да функционират по най-високите научни стандарти?“. Събитието е инициирано от Коалиция за климата и организирано съвместно с фондация „БлуЛинк“, „Горичка“ и „Климатека“ в партньорство с Министерството на околната среда и водите.
Целта на срещата е да подобри разбирането за необходимостта България да има силен и независим консултативен орган за климата и важността на солидната експертна и научна основа за постигането му.
Събитието ще се проведе на живо и онлайн, като може да се регистрирате на следния линк.
Информация за Междуправителствения панел по изменение на климата (IPCC)
Междуправителственият панел по изменение на климата (IPCC) е органът на ООН, отговорен за оценката на научните данни, свързани с изменението на климата. Създаден през 1988 г. и съставен от 195 страни членки, IPCC предоставя регулярни оценки от научно естество за изменението на климата, въздействието и бъдещите рискове, възможностите за адаптиране и смекчаване.
Основните цели на Панела са насочени към подготовката на подробни доклади и предложения, които да запознаят държавите с измененията на климата от научна гледна точка и да предоставя на правителствата на всички нива научна информация, която да използват за развитие на политиките, свързани с климата.