
Пчелите измират. Светът ни не може да съществува без пчели. Трябва да направим всичко по силите си, за да ги спасим. Три простички истини. А ето и едно простичко решение: мрежа от кошери с отворен код.
Open Source Beehives Project се опитва да подпомогне отглеждането на пчели, разпространявайки семпли, евтини за изграждане кошери и насърчава колаборацията между дизайнери, технолози, изследователи и любители на пчелите.
Засега имат 2 дизайна: Colorado Top Bar и Warr?. Кошерите се правят от лист шперплат, сглобяват се за минути, не изискват винтчета или лепило. Идеята за кошери с отворен код хрумва почти едновременно на 2 различни органзиации: Open Tech Forever и Fab Lab Barcelona, те обединяват усилията си и така се създава Open Source Beehives Project.

Освен че предоставят достъпни за всеки кошери, добрите хора зад проекта се надяват и да подобрят мониторирането на останалите пчели. И двете им разработки имат предвидени евтини сензори, с които да се измерват влажността, температурата и други показатели; така пчеларите ще могат да следят здравето на колониите си и изследователите ще знаят повече за това какво се случва вътре в пчелното общество.
„Целта ни е да създадем мрежа от колонии, генерираща данни, които ще бъдат споделяни свободно на Smart Citizen платформата и ще помагат изучаването на причините за измирането на пчелите.“, казват инициаторите на проекта.
За да се разрасне мрежата от „интелигентни кошери“, естествено, трябват пари. Нищо по-логично за проект, който се стреми да подобри здравето на общия ни дом, планетата, от това да потърси помощ от общия ни приятел, обществото. Така че, кампанията на OSBP е активна в Indiegogo, целта й са едва 20 000 долара. До момента има събрани 5 920 долара, но краят е след цели 20 дни, така че сме оптимисти.
Със събраните средства OSBP ще разработят нов сензорен борд („щит за пчели“) и ще разпространят своите кошери на още повече места.
„И двата ни модела са проектирани така че да създават идеална среда за пчелите, а сега разработваме сензори, които да вградим в кошерите и да мониторираме здравето на колонията. Това ще ни позволи да документираме точно какви видове химикали или други фактори от околната среда причиняват измирането на пчелите – и най-сетне ще разполагаме с твърди доказателства, за да потърсим отговорност от виновниците.“
казва Тристан Смит, който помага за кампанията. Според него надежда има и то защото обществото е обединило усилия в опит да защити пчелите:
„Виждам го в наскоро оказания върху Home Depot натиск да срат да продават пестициди, в лобистките усилия на гражданите за легализиране на пчеларството в градовете, усилията за разпространение на семената на диви цветя, нарастващия тренд на пчеларство в задния двор… Хората показват реална загриженост за пчелите.“
–
Прочетете внимателно тази статия и за Бога, мислете, мислете! Елетроника в кошерите, сензори – хора! Това ще бъде последната капка в унищожаването на пчелите : електорниката ги обърква, прекъсва се връзката им с хората, те ще бъдат превърнати в механизми за производство на мъртва субстанция! КОшери от шперплат? Той се произвежда с голямо количество химикали. В екологичното пчеларство кошерите дори не се боядисват, освен с органични бои. Разберете, че не всичко, кеото е лесно за човека, е добро за природата и съществата в нея, нито за него самия! Ама наистина се оказва, че пътят към ада е постлан с добри намерения! Те никога не са били достатъчни -трябва познание и будност. Моля ви, не правете това! Тъкмо започва да изглежда,че ще успеем да се справим с някой проблем и се появяват капаните на лесното и простото!ВКАРВАНЕТО НА СЕНЗОРИ И ПОДОБНИ НЯМА ДА СПАСИ ПЧЕЛИТЕ, САМО ЩЕ НАПРАВИ ПЧЕЛАРИТЕ ИНВАЛИДИ !
ДА НЕ МОЖЕМ ДА ГИ ЗАПАЗИМ Е ЗА ПРЕДПОЧИТАНЕ, ОТКОЛКОТО ДА СТАВАМЕ СЪЗНАТЕЛЕН ИНСТРУМЕНТА ЗА ИЗРАЖДАНЕТО ИМ!
OK
Съгласна съм с Татяна, това едва ли ще спаси пчелите, напротив може да ги обърка още повече. „Горичка“ подбирайте си материалите, че замирисва вече много на greenwash!!!