Годишният доклад на холандския държавен институт PBL за 2012 година е готов, а заключението му е забележително. Въглеродните емисии са достигнали нов рекорд през 2012 година с 34,5 милиарда тона в световен мащаб. Следва обаче едно много важно „но“. Увеличаването на растежа им е забавено до 1.1%, по-малко от половината от приблизителните 2.9%, които бяха норма за последното десетилетие. Още по-добра новината става от факта, че в същото време глобалната икономика отбелязва ръст от 3.5%. Това ясно бележи тенденция в използването на възобновяема енергия, както и пестенето на енергия. Делът на източниците на възобновяема енергия – вятър, слънце и био-гориво отдавна не са нови такива – се повишава стремглаво. Отне 15 години, от 1992 г., да се удвои от 0.5% до 1.1%, но само 6 години, за да се случи това отново и сега той е 2,2%.
Три остават регионите, отговорни за 55% от емисиите въглероден диоксид в световен мащаб. От тях Китай е с дял 29% и увеличени за 2012 година емисии с едва 3% – отлично постижение, предвид обичайните за последното десетилетие 10%. САЩ е с 16% и техните емисии са намалели с 4%, основно благодарение на продължаващата тенденция за преминаване от въглища на газ в енергийния сектор. ЕС има дял от 11% в челната тройка, но и 1.6% намаляване на емисиите, предимно поради намаляване на консумацията на петрол и газ и намаляване на тежкотоварния транспорт.
Всичко това е реално доказателство, че нискоемисионно икономическо развитие е възможно. Възможно и дори вече се случва. Дано положителната промяна продължи и през следващата година. И всички след това.
–
Повече на PBL
Пълният доклад можеш да видиш тук.